Regulāri veicot apkopi, jūs palīdzat pagarināt siltumnīcas kalpošanas laiku un nodrošināt nevainojamu darbību un skaistu izskatu. Tāpēc siltumnīcu ieteicams regulāri apkopt un vismaz reizi gadā to rūpīgi pārbaudīt, lai novērstu iespējamās problēmas.
1. Siltumnīcas sagatavošana sezonai (pavasaris)
– Pārbaudīt siltumnīcas koka karkasa stāvokli (krāsa, netīrumu/pelējuma daudzums, iespējamās deformācijas utt.).
– Ja nepieciešams, nomazgājiet siltumnīcas koka karkasu.
– Krāsas pārklājuma defektu gadījumā nekavējoties veiciet nepieciešamos remontdarbus. Ja nepieciešams, konsultējieties ar ražotāju un/vai izplatītāju.
– Pārbaudiet siltumnīcas stikla stāvokli (bojājumi, netīrumi utt.).
– Ja nepieciešams, nomazgājiet siltumnīcas stiklus.
– Pārbaudiet, vai visi stiprinājumi (skrūves utt.) ir droši nostiprināti. Visiem siltumnīcas elementiem jābūt stingri savienotiem vienam ar otru un nedrīkst būt šūpošanās. Ja nepieciešams, konsultējieties ar ražotāju un/vai izplatītāju.
– Pārbaudiet stikla skrūvju PVC paplāksņu stāvokli (tās laika gaitā var pasliktināties). Ja kāda mazgātāja ir sliktā stāvoklī, tā nekavējoties jānomaina.
– Pārbaudiet siltumnīcas durvju darbību. Ja nepieciešams, noregulējiet eņģes. Ieeļļojiet slēdzeni, aizbīdni un eņģes.
– Pārbaudīt siltumnīcas jumta lūku darbību. Eļļas eņģes. Ja nepieciešams, noregulējiet lūku atvērējus.
2. Siltumnīcas mazgāšana
Reizi gadā pirms sezonas sākuma siltumnīcu ieteicams kārtīgi iztīrīt. Gada laikā uz siltumnīcas virsmām uzkrājas daudz putekļu/netīrumu no augiem, augsnes un kukaiņiem. Mitrā vidē tas var sākt pelēt, kas rada sliktu vidi jauniem augiem. Netīrumi/pelējums var sabojāt arī siltumnīcas apdari, kas var samazināt tās kalpošanas laiku un izskatu.
Ja ir tikai nedaudz netīrumu, siltumnīcas koka un stikla virsmas var vienkārši noskalot ar tekošu ūdeni no šļūtenes un, ja nepieciešams, notīrīt tās ar mīkstu drāniņu. Audums nedrīkst būt abrazīvs!
Lielākiem netīrumiem un pelējuma sēnītēm iesakām izmantot gaiši violetu kālija permanganāta šķīdumu vai zaļo ziepju šķīdumu un ar to uzmanīgi nomazgāt visas virsmas. Pēc tam visas virsmas rūpīgi jānoskalo.
Ja netīrumus starp koka rāmi un stiklu nav iespējams noņemt ar tekošu ūdeni, nepieciešams uz laiku noņemt stiklu. Lai to izdarītu, atskrūvējiet skrūves, kas tur
stiklu pie rāmja un uzmanīgi noņemiet stiklu (šim nolūkam ir nepieciešami pareizi instrumenti). Pēc rāmja un stikla tīrīšanas uzlieciet stiklu atpakaļ uz rāmja un uzmanīgi piestipriniet to ar skrūvēm (skrūves nepievelciet pārāk cieši!). Noņemot stiklu, dariet to pa vienai glāzei. Ja vienlaikus tiek noņemts liels skaits stiklu, var mainīties siltumnīcas karkasa strukturālā stabilitāte un rezultātā daļa stiklu var saplīst. Var būt arī grūti novietot brilles atpakaļ.
NB! NEPIELIETIET pārāk cieši stikla skrūves. Tādējādi stikls var saplīst. Skatiet arī siltumnīcas uzstādīšanas rokasgrāmatu. Ja nepieciešams, konsultējieties ar ražotāju un/vai izplatītāju.
3. Siltumnīcas sagatavošana ziemai
– Kārtīgi aizveriet siltumnīcu lūkas un durvis.
– Ieeļļojiet siltumnīcas durvju(-šu) slēdzeni, aizbīdni un eņģes.
– Eļļojiet siltumnīcas jumta lūku eņģes.
– Atkarībā no atrašanās vietas (piem., piekrastes zonās), eņģēm ziemas periodā var veidoties virsmas rūsa. Lai no tā izvairītos, mēs iesakām eņģes pārklāt ar smērvielu, kas novērš mitrumu.
– Uz ziemu izņemt atslēgu no slēdzenes. Pretējā gadījumā tas var sarūsēt slēdzenes iekšpusē.
– Vizuāli pārbaudiet siltumnīcas stāvokli. Ja nepieciešams, veiciet tīrīšanas vai remontdarbus.
4. Siltumnīcas apkope ziemā
Ziemas ir dažādas, un ziemā pat visspēcīgākajai karkasa siltumnīcai var būt jāpievērš uzmanība. Lai gan koka siltumnīcas ir izturīgas, neviena siltumnīca nav paredzēta, lai izturētu vairāku tonnu slapja sniega slodzi. Pateicoties ļoti spēcīgajai konstrukcijai, Lähe siltumnīcas var nesabrukt, taču nav ieteicams savu siltumnīcu pārbaudīt līdz galam.
Mēs iesakām ziemā, kad ir stiprs sniegs un/vai putenis, regulāri pārbaudīt siltumnīcu, lai nepieciešamības gadījumā notīrītu sniegu no jumta. Lähe siltumnīcas ir projektētas ar diezgan stāvu jumta slīpumu, un kopumā var būt drošs, ka sniegs no jumta nokritīs patstāvīgi. Tomēr vienmēr ir labi būt piesardzīgam.
Ziemā jāraugās, lai pret siltumnīcu neuzkrātos sniegs, kas ar savu spiedienu var sabojāt siltumnīcas sānu un gala sienu konstrukcijas un/vai stiklus. Ja pret siltumnīcu sakrājas sniegs, tas nekavējoties jānovāc.
5. Kā sagatavot siltumnīcu ekstremāliem laikapstākļiem (vētrai utt.)
Visām durvīm un lūkām jābūt aizvērtā stāvoklī! Nostipriniet siltumnīcas durvis (aizbīdni un slēdzeni), lai tās nevarētu atvērties vējā. Svarīgi, lai siltumnīca būtu slēgta sistēma, kad tai “uzbrūk” stiprs vējš. Ja siltumnīcā iekļūst stiprs vējš (durvis vai lūkas ir atvērtas), tad bojājumu iespējamība ir daudz lielāka.